1. Hollandia a világ legnagyobb virághagyma termesztője. A világ ellátásának nagyjából 77%-a tőlük érkezik. Ez nagyjából 4,2 milliárd hagymát jelent. A világon mindenhol értékesítenek hollandiából származó hagymákat, kivéve Antarktika.
2. A legtöbb virághagyma nem kertekbe kerül, hanem azért termesztik, hogy később vágott virágként értékesíthessék. Néhány virág esetében (például tulipán, vagy kardvirág), a termesztett hagymák több, mint 90%-át vágott virágként hasznosítják.
3. Szinte minden hagymának hideg télre van szüksége a virágzáshoz. A trópusi területeken az olyan tavaszi hagymákat, mint a tulipán, a jácint és a nárcisz, ki kell cserépbe helyezni, és több hónapig hűvös helyen kell tárolni.
4. Bár Hollandia a virághagyma termesztéséről híres, egy faj sem őshonos. Valójában az ország nagy részén a talaj nyáron túl nedves ahhoz, hogy a hagymák életben maradjanak, ezért késő tavasszal fel kell emelni, és ősszel újra kell ültetni. Az összes ma Hollandiában termesztett hagymát – beleértve a híres tulipánokat is – eredetileg más országokból importálták.
5. A világ legnehezebb virághagymája (ami egy gumó), az Amorphophallus titanum, ami akár 154 kg is lehet.
6. A hagymások valóban önmagukat ültetik el. A legtöbbnek összehúzódó gyökerei vannak: ahogy nőnek, a gyökerek lefelé húzzák a megfelelő mélységig.
7. Néhány virághagyma (tulipánok, kannák, dáliák, stb) ehetők, de gondos előkészítést igényelnek, így nem javasolt a fogyasztásuk! Néhány virághagyma kifejezetten mérgező (nárcisz, jácint, stb).
8. Az 1600-as években, a "tulipánmánia" idején bizonyos virághagymák többet értek, mint az arany. Lásd korábbi bejegyzésünkben: Tulipántőzse
9. Az egyik legnépszerűbb hagyma a tulipán, ami évszázadok óta népszerű.
10. A nárcissz latin neve a "daffodils". Ezzel szemben németül "Osterglocke"-nek nevezik, ami "húsvéti harangot" jelent.
Válogass Hollandiából származó különleges virághagymáinkból!
Kövess minket facebook-on! Bibebox